15 rzeczy, które każdy tata dziewczynek powinien wiedzieć

Wczoraj moja Marysia skończyła 3 latka… kiedy na nią patrzyłem nie mogłem się nadziwić jak szybko mija czas. Zdałem sobie sprawę z tego jak bardzo się zmieniła, jak ja się zmieniłem. Jak wiele od siebie się nauczyliśmy.

2Słabe geny! Gdzie Syn??? Dokoła same baby! Współczuję Ci – kiedy dorosną będziesz musiał “pilnować” wszystkich chłopaków z dzielnicy. Za jakie grzechy?

Jestem tatą dwóch dziewczynek i już nie raz coś takiego słyszałem. Kiedy ktoś raczy mnie taką uwagą, mogę się tylko śmiać i pomyśleć: na serio chyba tak nie myślisz???

Moje córki to największy skarb. Być ich tatą to dla mnie przywilej, a nie kara! Zdaję sobie sprawę, że jestem dopiero na początku drogi “bycia tatą”, ale kilku rzeczy już się nauczyłem. Justin Ricklefs, bloger z USA, ojciec czterech dziewczynek (ma też jednego syna), ma sporo więcej doświadczenia ode mnie. Do tego na bardzo dobre teksty. Oto napisana przez Justina, luźno przetłumaczona i dostosowana pode mnie, tatę (na razie) dwóch córek lista 15 rzeczy, które ojciec dziewczynek powinien wiedzieć:

 1. Ona chce być kochana. Bardziej od rzeczy które możesz jej kupić, których możesz ją nauczyć, zależy jej na Twojej miłości. Nie da się przecenić roli ojca. Twoja córka nie raz Cię zawiedzie, będzie popełniała błędy, może odwróci się od Ciebie, jeżeli dasz jej powód, ale nigdy, ale to nigdy nie pozwól jej wątpić w to, że ją kochasz. Spójrz jej w oczy, i powiedz jak bardzo ją kochasz – rob to często, na przykład teraz…
 2. Masz wpływ na to, z kim będzie się spotykała. Może to trochę przerażające, ale to jakim mężczyzną jesteś dla niej, będzie miało wpływ na to, jakiego ona wybierze sobie w przyszłości partnera. Jeżeli będziesz dobrym ojcem, jest szansa, ze w dorosłym życiu, wybierze sobie kogoś, kto jest podobny do Ciebie.
 3. Słuchaj tej muzyki co ona. Nawet jeżeli oznacza to, że będziesz jechał z “zimnym łokciem” słuchając Pana Kleksa, Katy Perry czy Justina Bibera! Jeżeli ona będzie szczęśliwa, ty bądź razem z nią.
 4. Ona obserwuje jak traktujesz jej mamę. Jeżeli zapamiętasz jedną rzecz z tego tekstu – niech to będzie właśnie to. Jedna ze wspaniałych rzeczy, które możesz zrobić dla swojej córki, to kochać jej mamę. Łatwo jest skupić całą uwagę na dzieciach. Bieganie od jednej pieluchy do drugiej, z przedszkola na balet i angielski. Dzieci wypełniają całe życie. Nie zapominaj jednak, że jesteście w tym razem. Walcz o Was. Nie oddalajcie się od siebie. Rozmowy, czas tylko dla Was, sex – to wszystko jest ważne.
 5. Nie usuwaj się w cień, kiedy ona dorasta. Imprezy, randki, okres? To wszystko przede mną, ale znam ojców, którzy żałują, że nie byli bardziej zaangażowani w kontakt ze swoją nastoletnią córką. Nie znikaj z jej życia, kiedy jej ciało i umysł będą się zmieniać. Może właśnie wtedy będzie Cię potrzebowała najbardziej.
 6. Naucz ją robić prawdziwe pompki. Sport jest dla nas częścią życia. Normalne jest, że pracujemy, robimy zakupy, idziemy na trening. Nasza trzyletnia córka jeździ na rowerku, chodzi na basen, bierze udział w imprezach biegowych dla dzieci. Ale bardziej niż o fizyczny aspekt, dbamy o ten psychiczny. Wytrwałość, nie poddawanie się, upór, zdrowa rywalizacja, wyciąganie wniosków z porażek – to tylko niektóre cechy, których może nauczyć sport.
 7. Dbaj o wspomnienia. Zostało mi jeszcze 50, może 60 lat życia. To wcale nie aż tak dużo. Dlatego chcę żeby moje córki miały co wspominać, ale też żebym ja sam pamiętał wspaniały czas spędzony z nimi. Obchodzimy urodziny, razem spędzamy święta – to ważne. Kiedy tylko mogę, staram się zabierać moją 3 letnią córkę na kawę, spacer, zakupy. Taki czas tylko we dwoje. Umówiliśmy się, że niedługo zaczniemy zabierać tez małą Anię.
 8. Ucz ją, że nie jest pępkiem świata (mimo, że dla Ciebie jest). Życie zmienia się, kiedy zorientujesz się, że więcej radości jest z dawania niż brania. Naucz ją, że zie musi zawsze wygrywać, nie musi zawsze mieć racji. Niech Stara się być lepszą osoba niż była wczoraj.
 9. Nigdy nie zapominaj o rzeczach dla niej ważnych. Bądź w szkole czy przedszkolu, kiedy będzie recytowała pierwszy wierszyk, śpiewała piosenkę albo grała mecz w kosza. Nawet jeżeli masz milion wymówek żeby robić coś innego.
 10. Być w pokoju, nie oznacza, być obecnym. Wyłącz komórkę, nie sprawdzaj maili, nie wrzucaj zdjęć na Instagrama. Ona chce spędzić czas z tatą, bawić się z Tobą, a nie ze znajomymi z FB.
 11. Pomaluj jej paznokcie i zrób kucyka. Nikt nie zrobi kucyka tak jak mama, ale tata musi takie rzeczy umieć. Pokazuj jej, że mężczyzna może być delikatny.
 12. Chodźcie na „randki”. Naucz ją, jak mężczyzna powinien traktować kobietę. Otwórz przed nią drzwi, zapłać za kawę czy lody, patrz prosto w oczy. Nie musicie iść na wystawną kolację – ważne są gesty, małe rzeczy: kawa, lody, przejażdżka rowerem. Spraw żeby czuła się wyjątkowo.
 13. Piękna na zewnątrz, ale zwłaszcza w środku. Wiadomo, że jest najpiękniejsza, ale to Ty tato, musisz jej przypominać, ze najważniejsze żeby była dobrym człowiekiem.
 14. Nim mrugniesz, ona będzie miała rodzinę i dzieci. Ciesz się każdą chwilą ze swoją małą księżniczką.
 15. “Przepraszam”. Starasz się być jak najlepszym ojcem? Ja też. Ale nie zawsze nam się udaje. Nie bój się przeprosić. Przyznać, że też popełniasz błędy. Ona doceni to, że stawiasz Was na równi. Nic nie oczyszcza atmosfery jak przyjęte, szczere przeprosiny.

komentarzy 7Dodaj komentarz

 • Moja córeczka wczoraj 21.12 kończyła 3 latka i jest oczkiem w głowie tatusia. Ma rownież braciszka który skończył roczek rownież w grudniu- synuś mamusi 😉

  • Lidzia, Sto lat, sto lat i dużo zdrowia dla Córy! Rówieśnice z Marysią 🙂 Oj tak, Tatuś jest No 1 🙂 Za to Anka mamusiowa. Pozdrawiamy!

 • Super tekst, pięknie opisane punkty,wyszczególnione, najważniejsze. Więcej takich tatusiów to świat, który nas otacza byłby spokojniejszy, przyjemniejszy.
  I po takim tekście wszystko od nowa trzeba sobie w głowie poukładać 🙂 aby 3.5-letnia córka miała jeszcze lepszego idola do naśladowania 🙂

 • Nikt mi nie powie że facet woli mieć córkę niż syna w przypadku gdy ma to być jego jedyne dziecko-kazdy facet chce mieć syna !!!

 • „to jakim mężczyzną jesteś dla niej, będzie miało wpływ na to, jakiego ona wybierze sobie w przyszłości partnera.” – to jest najwazniejsze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone