Anosmia i ja


27 lutego od kilku lat jest zapisany w kalendarzu światowym jako Dzień Wiedzy o Anosmii.
To nie jest święto. To dzień żeby powiedzieć: „Hej! Pamiętajcie o nas!”.
Nie mamy widocznych znaków naszego schorzenia, nikt za nami się nie obejrzy na ulicy, bo wyglądem się niczym nie różnimy.
Okazuje się jednak, że wielu z nas czuje się gorszymi, mniej pewnymi siebie. Jesteśmy bardziej podatni na choroby takie jak depresja.

Dużo na ten temat przeczytałam opracowań naukowych, przewertowałam Internet. Przed moim udziałem w DD TVN nie miałam świadomości, ilu osób to dotyczy. Nie znam osobiście nikogo z tą dolegliwością, a jednak wiadomości, które dostałam po programie uzmysłowiły mi, że tych ludzi jest naprawdę sporo – szacuje się, że w USA na Anosmię cierpi 3-5% społeczeństwa. Jeżeli przełożyć te dane na Polskę, to może okazać się, że ludzi żyjących w takim świecie jak ja, świecie, w którym nic nie pachnie i nic nie smakuje jest w naszym kraju ponad milion!

To nie jest prosty świat. Jest pozbawiony wielu przyjemności i radości, a za to pełen niepewności i strachów, z których zdrowi nawet nie zdają sobie sprawy.

Kiedy zostaję sama w domu nie umiem gotować. Boje się użyć otwartego wcześniej mleka, jogurtu (zepsute czy nie, smakują tak samo), boję się spuścić garnek z oka, żeby się nie przypalił. Nie wiem, kiedy w garażu śmierdzi spalinami, nie wiem czy ulatnia się gaz.
Anosmia potrafi być uciążliwa również w codziennych kontaktach z ludźmi. Nie wiesz, czy ktoś siedzący obok cierpi, bo twój dezodorant jednak nie „zapewnia świeżości 24h” a zjedzenie sałatki z sosem czosnkowym na lunch ciągnie się za tobą do wieczora.
Dlatego zdzieramy szkliwo szczotkując obsesyjnie zęby trzymamy odruchowo bezpieczna odległość, rozmawiając z kimś i często chodzimy do psychologa.

P.S. Jestem pozytywna, kocham jeść i w życiu nie byłam u psychologa ale wiem, że nie wszyscy mają ten gen pozytywnego myślenia jak ja.

Dlatego uważam, że o nas Anosmikach należy mówić. Dlatego ten post.
Dlatego założyłam grupę tu na Fb „Anosmia i Ja”. Jeśli jesteś taką osobą, która nie ma węchu, jeśli taką znasz, albo jeśli chcesz poznać nasz świat i intersuje Cię ten zmysł to serdecznie zapraszam!!! Dołącz do nas i mów o nas!

TriMama. Anosmiczka

GRUPA ANOSMIA I JA

👉 https://www.facebook.com/groups/603790386836240/

#anosmiaija
#fundacjatrimama

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone