Happy Halloween!

Mój czas mieszkania w Irlandii nauczył mnie wiele. Może dlatego, że to było pierwsze miejsce, w którym zaczęłam pracować, tak na poważnie (nie licząc kelnerowania na studiach w Anglii i Francji). To tam zaczęło się prawdziwe, odpowiedzialne życie. Poznałam nowych ludzi, nowe zwyczaje, polubiłam Halloween. W Irlandii przygotowują się do tego Święta długo i obchodzą je hucznie. Nie powinno to jednak dziwić – Święto Duchów ma właśnie irlandzkie korzenie. Tego dnia wszyscy chcą wyglądać najpaskudniej, najokropniej, najstraszniej.

Święto Duchów wywodzi się z obrządku, który liczy sobie przeszło 2 tysiące lat. Kapłani celtyccy czyli druidzi wierzyli, że w tym dniu zaciera się granica miedzy światem żywym i światem ludzi umarłych. Zapraszano w tym dniu duchy przodków (te dobre duchy!) do domów, próbując odstraszyć i odegnać tych złych. W całej Irlandii palono wielkie ogniska, żeby wspomóc dobre moce, rozświetlić mrok.

Jeszcze mam w głowie obrazki młodych chłopców w Dublinie ciągnących stare opony, ławki na kilka dni przed Halloween. Co oni robią? Zapytałam Seamusa. Zbierają materiał na ognisko. Materiał? Te wielkie opony – pomyślałam.

Oczywiście święto się skomercjalizowało na całym świecie, u nas też. Irlandczycy wywieźli je do Ameryki, a tam już zadbano o to, żeby na nim zarabiać. Mimo to, Irlandczycy je nadal kochają.

Sami powiedzcie, czy nie jest to pretekst, żeby się spotkać z przyjaciółmi, potargać włosy, założyć czarną spódnicę, wyjąć z szafy miotłę i zapalić świece?

Więc mówcie co chcecie, ale ja je bardzo lubię – zawsze twierdzę, że muszę mieć trochę irlandzkiej krwi w sobie. My dziś zapalimy światełka w naszych dyniach, przebierzemy się. Niech się tylko zbliży do nas jakiś zły duch. Pogonimy, gdzie pieprz rośnie…

P.S. Jeżeli zapukają do Waszych drzwi jakieś przebrane dzieci i zawołają cukierek albo psikus to proszę nie przeganiajcie ich. To mogą być nasze… 🙂 W Irlandii dzieci odwiedzają tylko te domy, które są udekorowane. No, postawcie dynię w oknie!

P.S. 2 Tak bawiliśmy się w sobotę 🙂 Tylko dla ludzi o mocnych nerwach! 🙂

HAPPY HALLOWEEN!

 

Zostaw odpowiedź

Specify Facebook App ID and Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for Facebook Login to work

Specify Instagram App ID and Instagram App Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for Instagram Login to work

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone