Dziadkowie – najlepsi kompani do zabawy

„Gdybym wiedział, ile radości dają wnuki, pominąłbym etap dzieci” – przewrotna sentencja, którą lubi powtarzać dziadek naszych dziewczynek. Patrzę z boku, jak Marysia i Ania bawią się ze swoimi dziadkami, i wiem, że ta relacja jest wyjątkowa. Chciałabym się podzielić doświadczeniami naszej rodziny. Słyszę czasem od innych, że trudno korzystać z pomocy dziadków, bo zaczynają się wtrącać, krytykują rodziców przy maluchach i psują dzieci. Nie mamy z tym problemu i wspólnie z dziadkami zastanawiamy się, jak radzić sobie w trudnych wychowawczo momentach. Dziadkowie mają za sobą wieloletnie doświadczenie naszego wychowywania, ale teraz jest nasz czas, również czas na błędy. Nasi dziadkowie to wiedzą, są zawsze gotowi do pomocy, ale starają się być z boku. Przyznaję – to wielka sztuka, żeby umieć tak się uzupełniać. Mamy mądrych rodziców, a nasze dzieci mądrych dziadków. Mają mnóstwo pomysłów, dużo cierpliwości i znajdują czas dla wnuczek (chociaż tylko jedna z babć jest na emeryturze, pozostali wciąż są aktywni zawodowo). Mają różne pasje, zdolności i wykorzystują je we wspólnych zabawach. Dziewczynki to uwielbiają, bo razem robią wiele ciekawych, wspaniałych rzeczy. Wychowanie i nauka w jednym.

Taniec. Marysia i Ania chodzą na balet. Uwielbiają, gdy wpada babcia czy dziadek, bo można razem odtańczyć „jezioro łabędzie”. Tego się nie zapomina! Potrzebne pomoce: płyty z ulubioną muzyką, buty i stroje do tańca (obowiązkowo tiulowe spódniczki), przydają się szarfy, piłki, koła.

Teatrzyk. Przedstawienia są u nas skutecznym sposobem na ożywienie ulubionych bajek i fantazjowanie na różne tematy. Często brakuje aktorów, więc w jednej chwili trzeba odegrać wilka, wiedźmę i królewicza. Babcie są w tym niezastąpione. Przydają się sukienki dla księżniczek, skrzynia z gadżetami na każdą okazję, pufy, fotele, koce i poduchy.

Zabawa w koleżanki. Gdy brakuje rówieśników do zabawy, babcie nigdy nie zawiodą. Szybko wchodzą w role koleżanek do zabawy w sklep, fryzjera czy szkołę. Nie ma to jak babcia Dżinka i zabawa z prawdziwym lekarzem w lekarza! Czasami trzeba się nieźle nagimnastykować. W pokoju dziecięcym warto stworzyć wygodny kącik do zabaw tematycznych – ze stolikiem i z krzesełkami.

Wyścigi konne. Jest to oczywiście efekt lekcji jazdy konnej. Po powrocie do domu małego człowieka rozpiera energia, więc… na koń! I kłusem! Dziadkowie są w tym najlepsi, nawet babcia też daje radę, gdy na kolana założy ochraniacze. Przydają się długi pasek jako uzda i płaska poduszka w roli siodła.

Gry, puzzle, karty. Dla Marysi wyzwaniem są szachy z dziadkiem. Ania lubi się skupić nad puzzlami, a w towarzystwie babci tym bardziej. Obie panienki zawzięcie ćwiczą pamięć przy kartach.

Rysowanie, malowanie, wycinanie to ulubione zajęcia Marysi i Ani. Dziadek Szymon ma zdolności plastyczne, więc chętnie siada z nimi do wspólnego malowania. Wielkanocne bazie, pisanki czy ozdoby na choinkę to już specjalność babci Zosi. Nasz kącik plastyczny wciąż się rozrasta i przybywa dziecięcych prac na ścianach.

Prace techniczne pod okiem dziadka Tadka to intrygujące zajęcie, bo dziadek potrafi naprawiać zabawki, przyklejać misiom uszy, przykręcać śrubki i wymieniać baterie. W dodatku zaprasza swoje wnuczki do pomocy, gdy wiesza flagi na tarasie.

Pieczenie i gotowanie. Z naszymi babciami zajęcia w kuchni są zabawą. Dzięki temu nasze córki kręcą ciasto, plotą drożdżowe chałeczki, robią kruche ciasteczka, potrafią pokroić warzywa na zupę czy owoce na podwieczorek. Do tego potrzebne są babcie czarodziejki.

Prace w ogródku. Tym też można się bawić, gdy ma się babcię pasjonatkę. W tym roku każda wnuczka sama obsiewała swoje grządki. A potem z wielką radością zbierały swoje plony!

Ruch. Dziadkowie i babcie zgodnie twierdzą, że ruch to zdrowie. Codziennie praktykują jakąś aktywność. Nie jest im trudno być konikiem, baletnicą, biec za rowerkiem czy hulajnogą, a na placu do ćwiczeń świecić przykładem! Jesteśmy sportową rodzinką, i o tym można by długo, ale to w oddzielnym wpisie.

Wiem, że taki zgodny zespół babć i dziadków jest prawdziwym darem. Ich pozytywna, mądra obecność w naszym życiu jest naszą siłą. Jestem z nich bardzo dumna!


Współpraca z marką Voltaren od GSK #spon #rozruszajstawy

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone