Masz jaja? Bierz sprawy w swoje ręce!

Panowie – w listopadzie każdy bierze jaj w swoje ręce! Dosłownie!
Faceci są twardzi, nie płaczą, nie chodzą do lekarza, nie chorują. Są ponad to. Półbogowie normalnie. Słyszałem takie teorie. Widzę takie zachowania wokół mnie.
Wiecie co jest powodem największej liczby zgonów wśród mężczyzn w Polsce? Nie, nie „starość”. To nowotwory, a wśród nich znaczącą część stanowią nowotwory jąder i prostaty. To niesamowite, każdy z nas ma jaja, ale niewielu „ma jaja” żeby te jaja przebadać! One ciągle stanowią temat tabu jeżeli chodzi o diagnostykę i leczenie. Powiedziałem to: jaja, kule, jądra, balls! Niby wiemy, że trzeba się badać, i pewnie większość z nas otwarcie mówi, że to ważne. Ciekawy jestem, ilu z Was było kiedyś zrobić USG jąder i/lub prostaty? Obstawiam, że niewielu. Dla tych, którzy byli – szacun.
Dam Wam przykład. W maju, na Targu Węglowym w Gdańsku stała ciężarówka medyczna, w której można była się przebadać: kobiety piersi, mężczyźni jądra. Osobne szatnie, lekarze, wynik badania z opisem od ręki i wszystko za darmo – pełna profeska. Plan był taki, że akcja obejmie taką samą liczbę kobiet i mężczyzn. Zgadnijcie jak wyszło. Proporcje mniej więcej 75:25 dla Pań! U kobiet kolejki, a u nas, brak chętnych. Widziałem, jak faceci, którzy stali obok ciężarówki czekając na żony mówili, że to badanie nie dla nich, że nie będą się rozbierać. Widziałem lekkie uśmieszki tych czekających, kiedy inni faceci wchodzili na badanie. Wydało mi się to niezwykle dziecinne, ale widać ten typ tak ma.
Kiedy rozmawiałem z lekarzem, który mnie badał (tak, tak zdjąłem spodnie przed facetem, który jeździł mi po jajkach maszyną do USG) powiedział, że faceci mają problem i wstydzą się przeprowadzić takie badanie. Czego się boją – nie wiem, bo się przebadałem. Czego się boisz? Jeżeli wyniku badania, to wiedz, że odwlekanie może tylko pogorszyć sprawę, a na końcu i tak ktoś Ci te jajka przebada! Wcześnie wykryty rak jąder jest w 99% wyleczalny! Jeżeli boisz się czegoś innego, poczytaj trochę w necie: badanie nie boli, trwa krótko, nie jest nieprzyjemne.
Jeżeli nie po drodze Ci do lekarza, zacznij od samobadania. Szybkie wyszukiwanie w google i otrzymasz wiele artykułów w jaki sposób samemu badać jądra – przynajmniej raz w miesiącu!
Dlaczego piszę o tym w listopadzie? Bo listopad to akcja MOVEMBER.
http://www.movember.org.pl/p/cele-akcji.html
Zapuszczamy wąsy, a jak ktoś zapyta dlaczego to mówimy o akcji. Dlaczego wąsy – bo wąs, tak jak jądra to męska sprawa! A my bierzemy sprawy w swoje ręce!!!

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone